Kruszarki żużla

Prefamet produkuje kruszarki przeznaczone do kruszenia żużla na instalacji jego odprowadzania z kotła. Kruszarki zabudowane między odżużlaczem a podajnikiem stosowane są do pierwotnego kruszenia nadawy o wielkości brył (max) 150 mm x 150 mm do wielkości od 10 mm do 50 mm.

Elementy konstrukcji kruszarki to:
- korpus,
- wirnik,
- ruszt dolny,
- napęd,
- kosz zasypowy.

Korpus kruszarki to konstrukcja skrzynkowa. Na bocznych ścianach korpusu kruszarki śrubami przymocowane są pokrywy łożyskowa i napędowa. W łożyskach pokryw mocowany jest wirnik z wałem napędowym. Wirnik na całej swej długości posiada skrzydła równo od siebie oddalone, leżące na płaszczyznach prostopadłych do jego osi. Skrzydła obracającego się wirnika wirują między żebrami rusztu dolnego zabudowanego w dolnej części korpusu. Wirnik napędza motoreduktor poprzez sprzęgło i wał napędowy. Kruszarki w górnej części posiadają kosz zasypowy wyłożony wykładziną ułatwiającą poślizg wpadającego do niej żużla.

Przesiewacze wykonywane są ze stali lub kwasoodpornej.

 

Instalacje odpopielania

 

Instalacja odbioru i transportu odpadów paleniskowych stanowi ważny element wyspy kotłowej. Na układ odpopielania składają urządzenia i instalacje, których zadaniem jest odbiór popiołu w punktach jego wytrącania oraz transport na składowisko lub do zbiorników magazynowych.

 

Popiół odprowadzany jest spod: komory paleniskowej, drugiego ciągu kotła, przewału, elektrofiltrów oraz spod przewodów dymowych (komina). W zależności od postaci, granulacji i miejsca wydzielania rozróżnia się: żużel, popiół lotny i popiół drobny. Do odpopielania elektrowni są stosowane instalacje odpopielania: mechaniczne, hydrauliczne i pneumatyczne, a także ich kombinacje. O wyborze rodzaju systemu instalacji odpopielania decydują ilość, jakość oraz własności popiołu, odległość od składowiska, warunki wodne, a także wymagania stawiane przez odbiorców popiołu. Fizyczne i chemiczne własności popiołu w zależności od składu chemicznego mogą być bardzo rożne. Niektóre składniki popiołu pod wpływem wody mogą powodować skłonność popiołu do cementacji (CaO) lub jego puchnięcia ( Al2O3).

 

W naszej ofercie dostępne są układy odpopielania i odżużlania mokrego, dostosowane do wymagań danego typu kotła, wymagań Inwestora, a także jakości spalanych paliw.

Stosujemy sprawdzone rozwiązanie konstrukcyjne, które gwarantują wysoką dyspozycyjność pracy w poszczególnych warunkach eksploatacyjnych występujących w przedmiotowych instalacjach.

Wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych instalacji odpopielania, a także zastosowanie produktów światowych marek przekłada się na bezawaryjną pracę naszych urządzeń w ruchu ciągłym bloków energetycznych.

Instalacje odżużlania mokrego, wykonywane przez nas, składają się z:

- leja żużlowego znajdującego się pomiędzy wylotem leja komory paleniskowej kotła a odżużlaczem zgrzebłowym
- odżużlacza zgrzebłowego wykonanego z elementów i zespołów odpornych na ciężkie warunki pracy,
- kruszarki,
- systemu transportu taśmowego, zgrzebłowego lub kubełkowego, odprowadzającego żużel do miejsca składowania odpadów lub ilosów magazynowych.

 

Schemat linii odpopielania

Schemat linii odpopielania

Dla bloków energetycznych z kotłem fluidalnym oferujemy dostawę kompletnych układów przykotłowych schładzania i odtransportowania popiołu z komory paleniskowej kotła do zbiornika magazynującego. W tych kotłach mają zastosowanie układy suchego odpopielania. Przedmiotowe układy wyposażamy w przesiewacz i kruszarkę.

System suchego odpopielania, to nowoczesne rozwiązanie, które w szybkim tempie zastępuje na świecie tradycyjną metodę hydroodpopielania. Posiada ono szereg zalet powodujących, że kolejne koncerny energetyczne decydują się na jego wdrożenie na terenie swoich zakładów. Metoda ta ogranicza konieczność użycia wody w procesie schładzania i transportu popiołu (woda nie jest zanieczyszczana), pozwala na redukcję emisję CO2, a także istotnie zmniejsza koszty produkcji i utrzymania systemu. Instalacje te, stające się powoli standardem w takich krajach jak na przykład Niemcy, czy Holandia, są jeszcze bardzo mało wykorzystywane w Polsce.

W ostatnich latach ochrona środowiska stała się głównym celem dla wielu elektrowni na świecie. W chwili obecnej wszystkie wysiłki koncentrują się na redukcji emisji (CO2, NOx, SOx, pyły, itp.) oraz na waloryzacji popiołu, traktowanego jako odpady jeszcze kilka lat temu.

Poza tym, kilka lat temu, zostały dokonane zmiany międzynarodowych norm, które regulują możliwości wykorzystania popiołu jako składnik cementów i betonów. W ten sposób popiół nie jest już odpadem, ale może być uważany za źródło przydatnych produktów ubocznych, jeżeli przestrzega się limitów określonych w normach.

 

Odpopielanie realizowane przez Prefamet Zremb S.A. korzysta z wysokiej jakości produkowanych przez nas urządzeń takich jak:

- przenośnik ślimakowy / podajnik ślimakowy
- przenośnik zgrzebłowy / podajnik zgrzebłowy
- przenośnik zgarniakowy / podajnik zgarniakowy
- przenośnik zabierakowy / podajnik zabierakowy
- przenośnik śrubowy / podajnik śrubowy
- przenośnik cięgnowy / podajnik cięgnowy
- przenośnik kubełkowy / podajnik kubełkowy / elewator
- transporter
- schładzacz popiołu
- rynna aeracyjna

 

Instalacja nawęglania


Nawęglanie, czyli proces dostarczenia węgla lub innego paliwa stałego do palenisk przemysłowych, wymaga zastosowania specjalistycznego układu nawęglania elektrowni. Na ten układ składają się urządzenia i instalacje pomocnicze służące do: odbioru węgla ze środków transportu zewnętrznego, mechanizacji składowisk węgla, wstępnego przygotowania węgla (sortowanie, kruszenie, mieszanie, uśrednianie) i transportu do zasobników przykotłowych.

Zespół nawęglania tworzą:

  • urządzenia do rozładunku transportu węgla
  • składy (magazyny) węgla
  • urządzenia transportowe i przeładunkowe na terenie elektrowni
  • zasobniki przykotłowe
  • urządzenia uzupełniające (wagi, kruszarki itp.)

nawęglanie kotła fluidalnego

Schemat nawęglania kotła fluidalnego

Zakres naszych dostaw dla instalacji nawęglaniaobejmuje urządzeniapodstawowe, takie jak:

-
przenośnik taśmowy / podajnik taśmowy
- przenośnik ślimakowy / podajnik ślimakowy
- przenośnik zgrzebłowy / podajnik zgrzebłowy
- przenośnik zgarniakowy / podajnik zgarniakowy
- przenośnik zabierakowy / podajnik zabierakowy
- przenośnik śrubowy / podajnik śrubowy
- przenośnik cięgnowy / podajnik cięgnowy
- przenośnik rewersyjny / podajnik rewersyjny
- przenośnik ważący / podajnik ważący

Schemat podajnika zgrzebłowego

Wybór układu nawęglania oraz urządzeń wchodzących w jego skład zależny jest od wielu czynników takich, jak: moc elektrowni i charakter jej obciążenia, położenie elektrowni w stosunku do kopalni i terenów zamieszkanych, rodzaj paliwa, koszty budowy i eksploatacji, bezpieczeństwo pracy personelu obsługującego i niezawodność działania. Wskutek tego układy nawęglania mogą znacząco różnić się między sobą.

Zadaniem urządzeń nawęglających jest zapewnienie, przy okresowych dostawach węgla, ciągłego strumienia paliwa dostarczanego do palenisk kotłowych. Ze względu na pewność ruchu elektrowni praca urządzeń nawęglających musi być niezawodna.

Układ nawęglania charakteryzuje wydajność urządzeń wyładowczych, pojemność
składowiska, wydajność ciągów transportujących oraz stopień rezerwy urządzeń wyładowczych i
transportowych. W dużych obiektach zwykle wymagane jest zapewnienie 100% rezerwy w
urządzeniach wyładowczych i transportowych.

Oddziały nawęglania i odpopielania w elektrowniach oraz systemy transportu szeregowego w innych gałęziach przemysłu są typowym przykładem instalacji, w których dominującymi elementami technologicznymi są ciągi transportowe, łączące węzły nadawy medium (węgla, popiołu, surowców) z węzłami odbioru (bunkrami węgla, zbiornikami odbiorczymi pyłu itp.).
Realizujemy projekty dla instalacji nawęglania oparte o powiązane ze sobą systemy transportu: taśmowego (podajnik taśmowy), zgrzebłowego (podajnik zgrzebłowy), ślimakowego (podajnik ślimakowy), wibracyjnego (podajnik wibracyjny), które tworzą ciąg technologiczny od układu rozładunku i magazynowania paliwa, poprzez układ transportu do zbiorników przykotłowych, kończąc na układzie technologicznym przygotowania i dozowania węgla do komory paleniskowej kotła.

Realizujemy instalacje nawęglania z miejsca składowania do zasobników przykotłowych, od stworzenia koncepcji, przez projekt, produkcję, montaż i rozruch urządzenia. Prowadzimy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny na nasze urządzenia.

Dostarczane instalacje nawęglania zawierają kompletne wyposażenie niezbędne do poprawnego funkcjonowania i stabilnego działania oraz spełniają warunki gwarancji bezawaryjnej pracy.

Dla układu przygotowania paliwa w młynach węglowych dostarczamy również instalacje transportu wypadów młynowych.

Zakres naszych dostaw dla instalacji nawęglaniaobejmujerównież urządzenia i systemy współpracujące, takie jak:

- dozownik celkowy
- zasuwa prętowa
- zasuwa płytowa
- zsyp
- kanał zsypowy
- zasyp
- przesyp
- zsuwnia przesypowa
- klapa regulacyjna
- klapa odcinająca
- dozownik
- kompensator metalowy
- kompensator tkaninowy
- taśmociąg
- transporter
- podawacz
- próbobiernik
- rozdzielacz dwudrogowy
- rozdzielacz wielodrogowy
- separator magnetyczny
- wyposażenie elektryczne i AKPiA
- zbiornik
- zasobnik

Systemy transportu technologicznego wykonujemy na potrzeby indywidualnego Klienta z nowoczesnych materiałów o zróżnicowanym stopniu wytrzymałości i dużym stopniu odporności na zużycie, z zastosowaniem napędów o najwyższej sprawności.

Rozwiązania konstrukcyjne systemów transportu dopasowane są do zastosowania wraz z systemami pełnej automatyzacji.